Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

ΑΟΚ- Εθνικός Ν. Αγιονερίου 0-0: Απουσίες, διαιτητής αλλά και καλός αντίπαλος

_DSC4695
Γράφει ο Τάσος Πατσίδης

Έχασε και άλλος έδαφος ο ΑΟΚ με την ισοπαλία, κόντρα στον Εθνικό Αγιονερίου. Το ματς δεν ήταν καθόλου εύκολο, αφού το Αγιονέρι παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Φυσικά οι απουσίες επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους. Ο ΑΟΚ ικανοποίησε στο β` μέρος, αλλά έκανε και σοβαρά αμυντικά λάθη, όπου παραλίγο θα κόστιζαν.

Με ενδεκάδα ανάγκης παρατάχθηκε ο ΑΟΚ, αφού εκτός αποστολής ήταν οι τραυματίες Παππάς, Μπαντάνης, Κανούλας, Μπρατσιάνι και ο τιμωρημένος Αθανασίου.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, κάτω από τα δοκάρια τον Κυφωνίδη. Δεξιά στην άμυνα ο Σταματόπουλος και αριστερά ο Μαργαρίτης.

Δυο κεντρικοί αμυντικοί ο Λιόλιος και ο Μπάτζιος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής, Δέντσας, Παληγεώργος και Γρηγόρης Παπαδόπουλος.

Στην επίθεση, πλάγιοι Δουμάνης και Πτηνόπουλος και στην κορυφή ο Καζάκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΚ δεν αντιμετώπισε μια ομάδα με αμυντικούς προσανατολισμούς. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ανοιχτά, βλέποντας και τις απουσίες των γηπεδούχων.

Μάλιστα στα 45` ο πρώην παίκτης του ΑΟΚ, Δρόσος, έχασε ένα κλασσικό τετ α τετ.

Ο ΑΟΚ απείλησε με το φάουλ του Γ. Παπαδόπουλου στο 41`, που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Είχε πρόβλημα στη δημιουργία κλασσικών ευκαιριών.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο διαιτητής Τρέβλας αρνήθηκε πέναλτι για τον ΑΟΚ που μπήκε περισσότερο αποφασιστικός. Με την είσοδο του Μπλιού, στη θέση του Μαργαρίτη, ο Ανυφαντάκης ρίσκαρε με τρεις αμυντικούς. Ο Μπλιός πήγε πλάγια στα αριστερά, δεξιά ο Πτηνόπουλος, ο Δουμάνης ελεύθερος στον κάθετο άξονα και ο Καζάκης στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Εθνικός παρέμεινε επικίνδυνος με μεγάλη φάση στο 62`. Ο ΑΟΚ απάντησε με δυο καλές ευκαιρίες στο πιο ενδιαφέρον δεκάλεπτο του αγώνα(60`- 70`). Στο τέλος ο ΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ΑΟΚ είχε πάλι καλό τον Γ. Παπαδόπουλο, είχε διάθεση ο Πτηνόπουλος.

Ο Μητσιός(θετικότατος στα πρώτα 45 λεπτά), ο Μπουζούρας και ο Μαυροκεφαλίδης ήταν οι καλύτεροι των φιλοξενουμένων.

Το φιλμ του αγώνα

33` Σέντρα ακριβείας του Δρόσου, σουτ του Υψηλού, η μπάλα κοντράρει στον Σταματόπουλο και βγαίνει κόρνερ. Επικίνδυνη στιγμή.

41` Φάουλ Γ. Παπαδόπουλου, στο οριζόντιο δοκάρι.

45` Τετ α τετ ο Δρόσος πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

51` Ανατροπή Καζάκη από Μιλκούδη, δε δίνεται πέναλτι.

54` Σουτ του Καζάκη από καλή θέση, μπλοκάρει ο Γουναρίδης.

62` Σουτ του Υψηλού, πάνω από τη γραμμή, σωτήρια σώζει ο Λιόλιος.

69` Πάσα του Πτηνόπουλου, ο Δουμάνης μόνος του, πλασάρει αλλά σώζει σε κόρνερ ο Γουναρίδης.

70` Σουτ του Γ. Παπαδόπουλου, κόντρα και λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90` Κόρνερ Γ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Σταματόπουλου, η μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις.

ΑΟΚ: Κυφωνίδης, Σταματόπουλος, Μαργαρίτης, Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργος, Γ. Παπαδόπουλος, Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης, Καζάκης.

Αλλαγές

61` Μπλιός στη θέση του Μαργαρίτη

Εθνικός Ν. Αγιονερίου: Γουναρίδης, Μπουζούρας, Μαυροκεφαλίδης, Κοντσίδης, Μιλκούδης, Μητσιός, Γιωργής, Καρασήμος, Υψηλός, Ν. Στεφανίδης, Δρόσος.

Αλλαγές

39` Μενικάγλι στη θέση του Φραγκή.

73` Παπαδόπουλος στη θέση του Δρόσου

87` Πεχλιβάνης στη θέση του Υψηλού