Πέμπτη 29 Αυγούστου 2013

Νίκησε ο ΑΟΚ με 6-0 την ΑΕΚ ΚΑΒΑΛΑ

Νίκησε ο ΑΟΚ με 6-0 την ΑΕΚ – Αρτσε, Κουρέλας και… Τσάκας στην κερκίδαΑρτσε, Κουρέλας και… Τσάκας στην κερκίδα
Γράφει ο Τάσος Πατσίδης
Ο Πέδρο Αρτσε και ο Νίκος Κουρέλας έκλεψαν την παράσταση στον αγωνιστικό χώρο, όμως στην κερκίδα του «Βερούλειου», φούντωσαν χθες ακόμη περισσότερο τα σενάρια ότι ο ΑΟΚ αλλάζει χέρια. Η παρουσία του Βλάση Τσάκα με άτομα που φαίνεται ότι είναι στην ομάδα που ενδιαφέρονται για το ιδιοκτησιακό, δεν πέρασε σε καμία περίπτωση απαρατήρητη.

Αγωνιστικά ο ΑΟΚ επικράτησε με 6-0 επί της ΑΕΚ με τον Αρτσε να κάνει τη διαφορά, στα πρώτα 45` λεπτά. Πολύ καλή τεχνική, άριστη πάσα και εξαιρετική κίνηση στο κενό χώρο.
Πέτυχε 2 γκολ και σαφώς έδειξε ότι θα είναι ο ηγέτης του νέου ΑΟΚ, είτε με το καθεστώς που υπάρχει, είτε αν προκύψει κάτι διαφορετικό.
Ο Κουρέλας αγωνίστηκε για 30` λεπτά στο β` μέρος και πέτυχε 2 πολύ όμορφα γκολ.
Από τους υπόλοιπους νέους ο Βαλεριάνος αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν σταθερός σε απόδοση. Καλές εντυπώσεις ο Πάλλας. Ηταν μέσα σε πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Αγωνίστηκε για 45` λεπτά και ο Τερζίδης από τον Κεραυνό Κρηνίδων, που πέτυχε και γκολ. Ο Γκαρακλίδης δεν είχε μεγάλη πίεση. Ο ομογενής από τη Γερμανία Γραμματικός, δείχνει σαφώς καλά στοιχεία.
Ο Γιάννης Τοπαλίδης χρησιμοποίησε δυο ενδεκάδες. Στα πρώτα 45` λεπτά, τερματοφύλακας ο Τιγγερίδης. Δεξιά στην άμυνα ο Ρεβυθόπουλος, αριστερά ο Βαλεριάνος. Δυο στόπερ ο Γαβριηλίδης και Γκαρακλίδης. Στη μεσαία γραμμή δυο αμυντικοί μέσοι ο Ντουτσαρίδης και ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος. Πλάγια δεξιά ο Τερζίδης και αριστερά ο Ντόσης. Ο Αρτσε ελεύθερος στον κάθετο άξονα. Ο Πάλλας στη θέση του φορ.
Στο β` μέρος είχαμε μια εντελώς διαφορετική ενδεκάδα.
Η ΑΕΚ έδειξε ότι είναι καλογυμνασμένη. Δεν κλείστηκε στην άμυνα. Βοήθησε στο να γίνει ένα καλό παιχνίδι.
Το φιλμ του αγώνα
5` Πλασέ του Πάλλα σώζει σε κόρνερ ο Χαδόλιας.
7` Σέντρα Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Αρτσε το 0-1.
10` Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα στο Τιγγερίδη στον Τσιγέρογλου. Εκτελεί ο Αγγελίδης μπλοκάρει ο Τιγγερίδης.
15` Με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πάλλας το 0-2.
23` Κάθετη πάσα του Αρτσε, ο Τερζίδης πλασάρει αλλά ο Χαδόλιας απομακρύνει.
42` Σέντρα Ντόση, κεφαλιά του Τερζίδη το 0-4.
51` Πλασέ του Θεοδωρίδη, πάνω από τη γραμμή σώζει ο Αγγελίδης.
53` Με ωραίο γυριστό σουτ ο Κουρέλας το 0-5.
56` Από ωραία πάσα του Γραμματικού, ο Κουρέλας με ωραίο πλασέ το 0-6.
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.
ΑΕΚ: Χαδόλιας, Αντωνάκης, Σεμερτζίδης, Μπλέτσας, Αγγελίδης, Παχατουρίδης, Τζιγέρογλου, Ισα, Λιόλιος, Λευθέρης, Αγγος.
Αγωνίστηκαν και οι: Τσαπανίδης, Κωστόπουλος, Εμινίδης, Τομπούλης, Ταταλιάς, Αδαμίδης, Αθανασιάδης, Δόρκας, Χρηστάκης, Αραπίδης.
ΑΟΚ: Τιγγερίδης, Ρεβυθόπουλος, Βαλεριάνος, Γαβριηλίδης, Γκαρακλίδης, Ντουτσαρίδης, Αρτσε, Παπαδόπουλος, Πάλλας, Τερζίδης, Ντόσης.
Αγωνίστηκαν και οι: Καζαντζίδης, Κάπατζης, Χελιδώνης, Παπαδόπουλος, Τσομπανόπουλος, Ντομί, Καπνόπουλος, Κουρέλας, Αλικούν, Θεοδωρίδης, Γραμματικός, Κιγάης, Χατζόπουλος.