Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

Νέστος- Ορφέας Ξάνθης 1-0: Ο Ρούφος δυσκόλεψε τους γηπεδούχους (Αποτελέσματα – Βαθμολογία Γ’ Εθνικής)

Γράφει ο Κυριάκος Καγιάς. proininews.

Ο Νέστος ήταν εξαιρετικός για 80` λεπτά και θα μπορούσε να είχε κερδίσει πιο εύκολα αν δεν είχε απέναντι του, τον τερματοφύλακα Ρούφο που πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη, αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης επέβαλε το ρυθμό της και δικαίως έφτασε στους 3 βαθμούς της νίκης.

Στο 34` από σέντρα του Μπουλγούρα και λάθος του Καρα Αλί ο Αποστολίδης με προβολή έκανε το 1-0. Ο Νέστος απείλησε στο 7 ` με σέντρα σουτ του Λάσπατζη που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, στο 20` με τον Μιχαλάκη που έσωσε ο Ρούφος, στο 30` με σουτ του Λάσπατζη και απόκρουση του Ρούφου. Στο 53` με πλασέ του Παναγιωτόπουλου που απομάκρυνε με τα πόδια ο Ρούφος και στο 67` με το Μιχαλάκη που πάλι είπε όχι ο Ρούφος. Ο Ορφέας Ξάνθης απείλησε στο 53` με κόρνερ του Μουμίνογλου και έξοχη απόκρουση του Σουμουλίδη, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Νέστος: Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγούρας 91` Η. Μαρκάκης, Παυλακάκης, Κωνσταντινίδης, Ντερτιλής, Λάσπατζης, Παναγιωτόπουλος 62` Δ. Μαρκάκης, Αποστολίδης 68` Βαλαβανόπουλος, Μιχαλάκης.

Ορφέας Ξάνθης: Ρούφος, Τσαμπάζ Χαλίλ, Καρα Αλί, Μαλαδένης, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Λαζαρίδης 46` Μουμίνογλου, Τορομανίδης 46` Χαλίλ Ιμπραήμ, Ξαντινίδης 56` Μπουνταγκίδης,